A cserépkályha használata:
Használat előtt
Egy újonnan épített vagy átrakott cserépkályhának a használata előtt ki kell száradnia, vagy szárítófűtéssel kell kiszáradnia. Ilyenkor a kályhában még sok víz van, amit ha begyújtunk akkor vízgőz formájában szétnyomja a kályhatestet. Kiszáradásról akkor beszélhetünk, ha a kémény huzata szárítja ki a cserépkályhát. Ez 2-3 hónapot igényel. Ez csak akkor lehetséges, ha nyár elején van rakva a kályha, mert nyitott ajtónál a kémény huzata folyamatosan szárítja ki a benne levő vizet.
Szárítófűtést akkor kell alkalmazni, amikor nincs arra idő, hogy a cserépkályha a kémény huzatával ki tudjon száradni (ősszel, esetleg télen rakott cserépkályhák esetében fordul ez elő). Ilyenkor is célszerű 1 vagy 2 hét száradást várni. Ezután lehet először kis, vékony ágakat elégetni a cserépkályha tűzterében. A tüzelőajtót végig nyitva kell hagyni, mert így tud a vízgőz a kéményen keresztül távozni a kályhából. Az ajtót a tűz leégése után szabad bezárni. Ezt a tüzelést 1-2 hétig kell folytatni, úgy hogy minden nap egy picivel több fát éget el az ember a tűztérben. Természetesen a tüzelőajtót végig résnyire nyitva kell hagyni, mivel ki kell fűteni a kályhából a vizet. A keletkező vízgőz különben kárt okoz a kályha füstjárataiban, estleg a csempékben is.
A cserépkályha fűtése
Általában kora ősszel elkezdődik a fűtés. Lényeges dolog, hogy ilyenkor még nincs nagyon hideg, ezért érdemes kivenni a kémény koromzsák ajtaját (az alsó tisztító ajtó a kéményen) és ott újságpapírt égetni. Ez azért szükséges, mert a kéményben az elégett újságpapír hőjétől megindul a huzat. Ha ezután gyújtunk be a cserépkályhába, akkor elkerülhetjük a tűzgyújtás kellemetlen és nem kívánatos hatását: a begyújtás közbeni füstölést. A cserépkályha felfűtése úgy kezdődjön, hogy bekészítjük a gyújtost a tűztérbe, amire rárakjuk az elégetni kívánt famennyiséget is. A keletkező tűz folyamatosan melegíti majd fel a kályhánkat. Ha úgy érezzük, hogy még nem elég meleg a kályhánk, akkor tegyünk a tűzre tűzrevalót. Az ajtót ne zárjuk be addig, amíg a tűz ég, ezt csak akkor tegyük, ha már többet nem akarunk égetni a tűztérben. Csak teljesen leégett tűz és kellőképpen felmelegedett kályhatest esetében szabad bezárni a tüzelőajtót. Ilyenkor a bezárt kályha tárolja és folyamatosan adja le a hőt a környezetének.
A tüzelést illetően nagyon fontos megemlíteni, hogy lehetőleg száraz tűzrevalót használjunk. A vizes tűzifa ugyanis alacsonyabb hőfokú égést eredményez, mint a száraz. Ez ahhoz vezethet, hogy a cserépkályha járatai és a kémény fog beszurkosodni. Ez azért lehet veszélyes, mert a füstjáratok vagy a kémény kürtőjének falára rárakódott szurok a tűz égése során be is tud gyulladni. Ez kályharomláshoz és extrém esetben a kémény szétrobbanásához is vezethet. Fontosnak tartjuk megemlíteni azt is, hogy műanyag, gumi- és ruhahulladékot sem érdemes égetni, mert ezek füstje ártalmas a kályhára és rövidíti az élettartamát, de okozhat szurkosodást is.